Typy osobowości


Idź do treści

Typy osobowości - Carl Jung

Na przełomie lat dwudziestych i trzydziestych, ten szwajcarski psycholog stworzył następną w kolei teorię osobowości.
Według niego pewien typ ludzi potrafi koncentrować się swoim wnętrzu i umyśle, co sprawia iż lepiej potrafią się kontrolować, są bardziej powściągliwi i zajęci własnymi myślami. Takim zachowaniem charakteryzują się introwertycy. Inni mogą z kolei bardziej koncentrować się na wszystkim co ich otacza, dzięki temu są bardziej otwarci i nastawieni na kontakty z innymi ludźmi.

Ten typ scharakteryzowany został z kolei jako ekstrawertyk.
Większość osób prezentuje ekstrawersyjny lub introwersyjny typ zachowań, zależny od okoliczności. U niektórych jednak jeden z tych aspektów dominuje.
Dla przykładu, zdecydowany ekstrawertyk jest aktywny nawet w sytuacjach gdy inni są spokojni i opanowani. Koncepcja Junga w dzisiejszych czasach nie jest do końca akceptowana przez psychologów, chociaż introwersja i ekstrawersja wpisały się do kanonów odpowiednich zachowań.
Badania nie poszukują już typów osobowości, które i tak zazwyczaj odnosiły się do najbardziej ekstremalnych przykładów.
Psycholodzy są zgodni iż osobowości ludzkie są bardzo złożone, i występują w nieskończonej liczbie odmian. Opisanie ich i sklasyfikowanie jest zajęciem o wiele bardziej złożonym niż teorie Galena, Sheldona czy Hipokratesa.


gwda kajaki szyldy nowogaz.pl nagrobki piła

Powrót do treści | Wróć do menu głównego